Alexa düşürme stratejileri ile web sayfanızın alexa değerini çok iyi konumlara getirebilirsiniz. Bu konuda piyasada yazılmış bir çok makale bulunmaktadır. Belli başlı standartların dışında aktarılan pek fazla bilgi yoktur. Bu standartlarda çoğumuzun bildiği şeylerdir. Mesela ziyaretçi sayısı, backlink, alexa toolbar kullanan kişilerden gelen ziyaretler, web sitemize alexa kodlarının yerleştirilmesi gibi. Bizler ise bunların yanı sıra belki de ilk defa duyacağınız stratejileri siz değerli okurlarımıza aktarmak istiyoruz.

Eğer bir konuda başarılı olmak istiyorsak o konu hakkında tecrübeye ihtiyacımız vardır. İlgilendiğimiz konuyu iyi bilmeliyiz ve onu anlamalıyız. Mesela google arama motorunda başarılı olmak için onu iyi tanımamız gerektiğini biliyoruz. Bunu istesek de istemesek de google bize öğretti. Gerek çıkarmış olduğu güncellemeler gerekse cezalandırmalar ile bunu aklımıza kazıdı. Alexa konusu da böyle değerli okurlar. Onu iyi tanımalı ne istediğini bilmemiz gerekiyor. Eğer bilirsek başarılı oluruz. Şimdi edinmiş olduğumuz tecrübelere istinaden sizlere maddeler halinde bazı stratejik bilgiler aktarmak istiyoruz.

Alexa Düşürme Yöntemleri;

  • Web sayfanıza düzenli, kaliteli içerikler ekleyiniz. İçerik en önemli maddeler arasında yer almaktadır. Bunun sebebi kullanıcılarınıza vermiş olduğunuz deneyimle alakalıdır. Bir kullanıcının web sitenizde kalma süresi, gezinme oranı her zaman içerikle alakalı olmuştur. Alexa son dönemlerde yaptığı algoritma değişikliklerinde gezinme oranı, ortalama ziyaretçi süresi ve hemen çıkma oranını baz almaya başladı.
  • Sizinle alakalı, ziyaretçi sayısı yüksek sitelerden bağlantı almalısınız. Ama yorum yazarak ama tanıtım yazısı alarak.
  • Alexa toolbar kurulu kişilerin web sitenizi ziyaret etmesini sağlamalısınız. Bunun en basit yolu webmaster sektörüne hitap etmenizdir. Onlar için bir şeyler yapmalısınız. Onları mutlu edin ki sizin iyileşmeniz konusunda yardımları dokunsun.
  • Ortalama ziyaretçi süresini artıracak stratejiler üretin. Kullanıcıları web sitenizde tutun. Bunun için uzun ama ilgi çekici makaleler hazırlayın, yarışmalar düzenleyin.
  • Bir kullanıcıyı bir kaç kez sitenize sokmanız alexa için inanılmaz derecede faydalı. Bir kullanıcı girdiği web sayfasını tekrar ziyaret ediyorsa o web sitesi alexa‘nın gözünde çok değerli bir hal alıyor.
  • Sosyal medya platformlarında yerinizi aldınız mı? Hemen hiç beklemeden yerinizi alın ve paylaşımlar yapın. Paylaşımlarınızın ziyaret edilmesini sağlayın. Bu çok önemli, arama motorları da alexa da ziyaret edilmeyen bağlantılara önem vermiyor.
  • Ziyaretçilerinizin içeriklerinizi okuduktan sonra farklı bir makaleye geçiş yapmasını sağlayacak bağlantılar verin. Bu sayfa gezinme oranını artıracağından dolayı fayda sağlayacaktır.

Bu hafta diğer web sayfalarımı inceleyen bir kaç kişiden geri bildirim aldım. Bana “Alexa backlinklerinde facebook, twitter, pinterest gibi siteler var” bunu nasıl yapıyorsun? gibi bir soru yönelttiler. Bu durum oldukça basit değerli okurlarımız. O platformlara eklediğim bağlantıları bir kez tıklıyorum ve alexa bunu dikkate alıyor. Bu algoritmayı çözmeyen kalmamıştır. Alexa da görünmesini istediğiniz bağlantılar var ise aldığınız backlink kaynaklarına bir kez tıklamanız ve onları ziyaret etmeniz yeterli olacaktır.